Jak okablować zwrotnice głośnikowe

Jak okablować zwrotnice głośnikowe

Zastosowanie zwrotnic w głośnikach to doskonały sposób na poprawę brzmienia systemu. Zwrotnice to urządzenia, które wysyłają określone częstotliwości do wzmacniaczy. Mogą być używane do sterowania głośnikami średniotonowymi i subwooferami. Są one również używane do zapewnienia czystego dźwięku z obu kanałów twojego systemu stereo.

Istnieje kilka sposobów na okablowanie zwrotnic głośnikowych. Jednym z najprostszych sposobów jest użycie opasek zaciskowych. Opaski te nie mają wyszukanego wyglądu i są łatwe w montażu. Możesz użyć tych opasek, aby uzyskać dowolną długość, której potrzebujesz – ten cytat jest zasługą redakcji portalu tylkopiekni.pl. Możesz również użyć opasek zaciskowych, aby ułatwić sobie instalację.

Po podłączeniu głośników, musisz dostosować poziomy na każdym wyjściu. Następnie można podłączyć przewody głośnikowe do odpowiedniego wejścia zwrotnicy. Zwrotnica jest zwykle oznaczona nazwą lub skrótem nazwy głośnika. Należy również określić polaryzację przewodów głośnikowych i odpowiednio je podłączyć.

Aby określić polaryzację, należy zdjąć izolację na jednym końcu przewodu głośnikowego. Należy również użyć izolowanego złącza o grubości 16 gauge do połączenia przewodów głośnikowych. To zapewni, że przewody głośnikowe będą miały właściwą polaryzację. Po ustaleniu polaryzacji należy upewnić się, że przewody mają taką samą polaryzację jak wzmacniacz. Jeśli polaryzacja nie jest zgodna, głośniki nie będą działać.

Będziesz musiał również podłączyć swój wzmacniacz mocy do odpowiedniego wejścia w zwrotnicy. Możesz to zrobić, podłączając ujemny przewód głośnika pełnozakresowego do ujemnego końca wzmacniacza. Przewód dodatni głośnika pełnozakresowego zostanie podłączony do dodatniego końca wzmacniacza.

Jeśli pracujesz z dwudrożnym systemem głośników, będziesz musiał podłączyć głośnik wysokotonowy również do zwrotnicy. Zapewni to, że głośnik wysokotonowy będzie miał taką samą impedancję jak dwudrożna zwrotnica. Głośnik wysokotonowy będzie normalnie grał w zakresie od 3 000 do 22 000 herców. Dobrze jest też upewnić się, że częstotliwość górnoprzepustowa głośnika wysokotonowego wynosi 3-3,5 kHz.

Będziesz musiał również ustalić, czy Twoje głośniki mają fabryczne zwrotnice. Możesz to zrobić, kontaktując się z działem wsparcia technicznego w Crutchfield. Oni mogą udzielić ci bezpłatnej porady.

Zwrotnice, które wybierzesz, powinny mieć zakres częstotliwości, który pokryje większość twojej muzyki. Na przykład, jeśli używasz subwoofera z głośnikami średniotonowymi, będziesz musiał użyć zwrotnicy, która ma nachylenie około 100 Hz. Alternatywnie, możesz użyć zwrotnicy dolnoprzepustowej, aby pokryć niższe częstotliwości.

Zwrotnica powinna również posiadać funkcję zdalnego włączania. Jeśli instalujesz aktywną zwrotnicę, będziesz musiał również podłączyć ją do skrzynki bezpieczników samochodu. Dzieje się tak dlatego, że obwód włączania jest ograniczony i może obsłużyć tylko określoną liczbę urządzeń. Jeśli włączone zostaną trzy lub więcej urządzeń, obwód włączania może działać nieprawidłowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *