Jak podłączyć zwrotnice do głośników

Jak podłączyć zwrotnice do głośników

Niezależnie od tego, czy próbujesz zainstalować nowy system dźwiękowy, czy chcesz zmodernizować obecny, musisz wiedzieć, jak podłączyć zwrotnice do głośników. Celem zwrotnicy jest rozdzielenie sygnału na różne pasma częstotliwości. Jest to podstawowy układ komponentów elektronicznych, który działa w połączeniu z systemem filtrującym, aby osiągnąć ten cel.

Głównym elementem zwrotnicy jest cewka indukcyjna. Induktor jest urządzeniem, które ma wysoką reaktancję przy niskich częstotliwościach, ale staje się mniej reaktywny przy wyższych częstotliwościach. Kolejnym elementem zwrotnicy jest kondensator. Kondensator to urządzenie, które ma niską wartość rezystancji przy wysokich częstotliwościach, ale ma wysoką wartość rezystancji przy niskich częstotliwościach.

Jedną z najlepszych rzeczy w zwrotnicy jest to, że można nią manipulować, aby uzyskać jak najdokładniejszy dźwięk z każdego głośnika. Można ją ustawić w taki sposób, aby uzyskać czysty dźwięk z każdego z dwóch kanałów, a także skompensować regulacje korekcji dźwięku. Użycie zwrotnicy do dostrojenia systemu głośników jest możliwe dzięki postępowi w dziedzinie zwrotnic DSP, które mogą rozdzielić gotowy sygnał na serię kanałów wzmacniających dla każdego głośnika.

Zwrotnica jest zazwyczaj montowana na drewnianej desce. W niektórych przypadkach deska może być przykręcona do metalowego stojaka. Chociaż ta metoda jest szybsza i wygodniejsza, montaż zwrotnicy na metalowym stojaku może spowodować problemy z jakością dźwięku. Jednym ze sposobów na uniknięcie tych problemów jest odizolowanie śrub mocujących zwrotnicę do stojaka – te słowa pochodzą z serwisu detoxedhome.pl. Dostępnych jest wiele gumowych przelotek, które można umieścić na śrubach, aby odizolować je od siebie.

Jeśli chodzi o konfigurację głośników, najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że każdy głośnik wytwarza inny zakres częstotliwości. Aby osiągnąć optymalną wydajność, należy wybrać głośniki dopasowane pod względem omowym do obudowy. Jest to ważne, ponieważ mniejsze głośniki mogą zniekształcać dźwięk, gdy użyjesz EQ do regulacji ich częstotliwości.

Kolejną dobrą rzeczą do zapamiętania jest to, że nie będziesz musiał kupować wielu wzmacniaczy do swojej zwrotnicy. Zwrotnice pasywne mogą być dość proste w instalacji. Jednak nie są one zbyt przydatne dla tych, którzy szukają tylko poprawy jakości swojego domowego systemu audio.

Porównując zwrotnice pasywne do aktywnych, te drugie wymagają większej dbałości o szczegóły. Aktywna zwrotnica to układ, który odbiera sygnał z amplitunera i wysyła go do pary wzmacniaczy, które są podłączone do głośników. Zwrotnice aktywne wymagają okablowania zasilania i uziemienia, a ich instalacja może być droższa.

Zwrotnica to prosty układ komponentów elektronicznych, który dzieli gotowy sygnał na różne pasma częstotliwości. Jest w stanie to zrobić za pomocą cewki, kondensatora i filtra pasmowego. W przeciwieństwie do zwrotnic pasywnych, filtr pasmowy jest w stanie obsłużyć częstotliwości zarówno w niskim, jak i wysokim zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *