Jak podłączać żarówki równolegle

Jak podłączać żarówki równolegle

Posiadanie wiedzy roboczej o tym, jak okablować żarówki równolegle, jest dobrym pomysłem, jeśli jesteś zainteresowany projektami poprawy domu, które obejmują elektryczność. Nie tylko połączenia równoległe są bezpieczniejsze, ale są również jaśniejsze. Żarówka może być najbardziej oczywistym przykładem, ale nie jest to jedyne urządzenie, które można okablować równolegle – te dane są udostępnione przez portal Magazyn Urody.

Na początek możesz połączyć równolegle dwie lub więcej lampek używając 8-calowego (20 cm) paska folii aluminiowej. Jest to dobry pomysł, ponieważ folia aluminiowa służy jako przewodnik.

Główną zaletą tego równoległego połączenia jest to, że nie będziesz musiał się martwić o spadek napięcia. Napięcie będzie równe przez wszystkie światła w obwodzie. Jest to również łatwiejsze do rozszerzenia obwodu, jeśli potrzebujesz. Na przykład, można dodać cztery żarówki, jeśli chcesz. Nie jest to najlepszy pomysł, jeśli pracujesz ze źródłem prądu stałego. Dodanie większej ilości świateł sprawi, że obwód stanie się ciemniejszy.

Na przykład, 60-watowa żarówka będzie wymagała więcej prądu ze źródła zasilania niż 40-watowa żarówka. To samo dotyczy obwodów równoległych. Całkowity prąd przepływający przez każdy żarnik jest większy niż w obwodzie szeregowym. Będzie to widoczne, jeśli zmierzysz moc rozpraszaną z żarówki.

Obwód równoległy ma również zaszczyt być najbardziej skomplikowany, ale jest również najbardziej niezawodny. Obwód szeregowy jest bardziej podatny na awarię, ponieważ wymaga prawidłowego działania wszystkich elementów. Zwarcie uszkodzi również żarówki w obwodzie szeregowym. Z drugiej strony, obwód równoległy będzie miał mniejszą rezystancję, a zatem nie będzie dotknięty zwarciem.

Podobnie obwód równoległy będzie łatwiejszy w budowie i jest dużo bezpieczniejszy w pracy. Ma również tę zaletę, że w obwodzie szeregowym mogą pracować wszystkie żarówki oprócz jednej. Obwód szeregowy wymaga, aby każda żarówka działała. Łatwiej jest również dodać światła do obwodu, ale trzeba będzie upewnić się, że wszystkie działają prawidłowo. W końcu możesz skończyć z obwodem, który jest przeciążony. Na szczęście można tego uniknąć, jeśli jesteś ostrożny.

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że nie można po prostu połączyć dwóch lamp równolegle bez prądu. Dzieje się tak dlatego, że zwarcie spowoduje uszkodzenie wszystkich lampek w obwodzie. Możesz to jednak umożliwić, używając niskiego napięcia. Jest to powód, dla którego bateria musi być większa niż w obwodzie szeregowym. Możesz również rozważyć użycie żarówek latarek lub żarówek LED.

Dodatkowo, opór omowy pozostaje stały pomimo zmiany napięcia. Jest to powód, dla którego obwód równoległy jest bardziej niezawodny z tych dwóch typów. Na przykład, gdybyś miał 40-watową żarówkę, łatwo byłoby zmierzyć jej rozproszenie mocy, ale ta sama żarówka byłaby trudna do zmierzenia z żarówką 60-watową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *