Jak podłączyć elementy zaworu czterodrożnego

Jak podłączyć elementy zaworu czterodrożnego

Ogólnie rzecz biorąc, zawór czterodrogowy to element pneumatyczny lub hydrauliczny z czterema lub pięcioma połączeniami rurowymi. Te połączenia są używane do kontrolowania przepływu płynu z jednego portu do drugiego. Zawory te są również stosowane w systemach chłodzenia i odszraniania pomp ciepła. Są one dostępne w kilku różnych konfiguracjach, w tym pojedynczej i podwójnej cewki, i są przeznaczone do wielu różnych zastosowań. Są one również powszechnie stosowane w aplikacjach medycznych i przemysłowych.

Zawór czterodrogowy jest przeznaczony do współzależnego zwiększania ciśnienia i zmniejszania ciśnienia w dwóch portach. Zazwyczaj te dwa porty są połączone za pomocą grzyba. Grzyby te mogą mieć kształt stożkowy, cylindryczny lub kulisty. Mogą być również zainstalowane w pozycji centralnej, ale zazwyczaj mają dwa przejścia łączące sąsiednie porty.

Zawór 4-drogowy jest zwykle używany w połączeniu z cylindrem o podwójnym działaniu, chociaż istnieją pewne zawory, które mogą być używane zamiast cylindra. Zawór 4-drogowy pozwala, aby ciśnienie powietrza z jednego portu rozszerzało cylinder, podczas gdy powietrze z drugiego portu jest wykorzystywane do wydechu cylindra.

Zawór 4-drogowy może być również stosowany w połączeniu z siłownikiem odwracającym o podwójnym działaniu. Ten typ zaworu ma dodatkowy port wydechowy, dzięki czemu jest mniejszy. Ponadto posiada on dodatkowy port do podłączenia zbiornika. Jeśli zawór jest używany z siłownikiem rewersyjnym, może być konieczne zastosowanie 4-drogowego rozdzielacza w celu zapewnienia zewnętrznego zasilania pilotem – te słowa są twórczością specjalistów strony . Jest to konieczne, aby zapewnić ciśnienie we wszystkich portach. Zawór może być również używany w nietypowy sposób. Przed użyciem zaworu w nietypowych zastosowaniach może być konieczne sprawdzenie go przez producenta.

Zawór czterodrogowy jest niezawodnym elementem i jest powszechnie stosowany w wielu aplikacjach. Są one wykorzystywane w wielu zastosowaniach, w tym w chłodzeniu, odszranianiu i kontrolowaniu przepływu różnych płynów. Zawór 4-drogowy jest również używany w różnych unikalnych zastosowaniach. Mogą być używane jako cylinder próbkujący do izolowania linii wody pod ciśnieniem. Mogą być również używane jako urządzenie do przedmuchiwania. Jeśli zawór czterodrogowy jest używany do izolowania butli do pobierania próbek, w centralnym położeniu zaworu instaluje się grzybek zaworu czterodrogowego. Zapobiega to odgazowaniu.

Zawór jest zwykle podłączony do siłownika, ale zawór może być używany w połączeniu z innymi komponentami do pracy jako urządzenie wydmuchowe lub urządzenie chłodzące. Grzyb zaworu może mieć kształt cylindryczny, stożkowy lub kulisty. Jeśli jest to cylinder, to zwykle będzie miał operator powietrza. Zawór może być również używany w połączeniu z elektromagnetycznym zaworem pilotowym. W zależności od producenta, zawór może mieć również lampki sygnalizacyjne, które wskazują, kiedy jest w awarii.

Dwa przyłącza o dużej średnicy na zaworze są zwykle tej samej wielkości co stałe przyłącze ssące. Dwa pozostałe przyłącza są zwykle mniejsze i znajdują się albo po stronie wysokiego ciśnienia, albo po stronie niskiego ciśnienia. Dodatkowo, jeśli zawór rozprężny posiada zewnętrzne wyrównanie ciśnienia, przyłącze to powinno być podłączone do stałego przewodu ssącego. Jeśli zawór jest używany z zewnętrznym wyrównaniem ciśnienia, ciśnienie musi być wystarczająco niskie, aby umożliwić prawidłowe zamknięcie zaworu. Zawór rozprężny może ulec uszkodzeniu w przypadku zbyt dużego ciśnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *