Dodanie zbiornika buforowego do systemu grzewczego może poprawić jego wydajność, zwiększyć pojemność i pomóc w utrzymaniu temperatury. Można go również wykorzystać do dostarczenia dodatkowego ciepła z innych źródeł. Może być również ogrzewany za pomocą energii słonecznej.
Zbiorniki buforowe są podobne do kół zamachowych i akumulatorów, w tym sensie, że utrzymują masę termiczną i utrzymują temperaturę. Służą do przechowywania energii cieplnej i mogą być wykorzystywane do zapewnienia dodatkowej mocy grzewczej w kotle rezerwowym lub do ogrzewania solarnego. Mogą jednak nie być znane właścicielom domów – te słowa są twórczością specjalistów strony ktomitozrobi.pl. Zwykle są one instalowane w systemie hydronicznych kotłów kondensacyjnych.
Tradycyjnie, zbiorniki buforowe są ułożone w konfiguracji czterech rur. Taka konfiguracja tworzy stały stopień temperatury w systemie. Dodatkowo, ilość przepływu wchodzącego do zbiornika i wychodzącego ze zbiornika powinna być równa. Prędkość przepływu nie powinna być większa niż dwie stopy na sekundę. Pozwala to na prawie zerową stratę wysokości w całym zbiorniku. Pozwala to również na osadzanie się cząsteczek brudu na dnie.
Istnieją jednak pewne wyjątki od tego układu. Dwururowy zbiornik buforowy jest często bardziej korzystny. W takiej konfiguracji system dystrybucji ma dostęp do najgorętszej wody w systemie. Pozwala to na utrzymanie stratyfikacji temperatury w zbiorniku, co jest korzystne dla systemów dystrybucji ciepła. Jednak dolna połowa zbiornika może nie otrzymać tyle wody, co górna. Może to spowodować mieszanie, rozcieńczając temperaturę wody do obciążenia.
Ponadto, większość zbiorników buforowych ma dwa zestawy rur wchodzących od góry. W takiej konfiguracji, górna część zbiornika ma tendencję do odbierania najgorętszej wody, podczas gdy dolna część zbiornika odbiera chłodniejszą wodę. Umożliwia to systemowi dystrybucji dostęp do najgorętszej wody w systemie bez naruszania dolnej wody w zbiorniku.
Oprócz stratyfikacji temperatury, zbiorniki buforowe mogą również pomóc w separacji hydraulicznej. Zapobiegają krótkim cyklom pracy urządzeń HVAC. Mogą również poprawić trwałość systemu centralnego ogrzewania. Zapewniają również elastyczność termiczną instalacji.
Dodanie zbiornika buforowego do systemu ogrzewania i ciepłej wody może być świetnym sposobem na rozwiązanie problemu. Należy jednak upewnić się, że zbiornik jest izolowany i ma wystarczającą pojemność. Ważne jest, aby przestrzegać instrukcji producenta dotyczących instalacji zbiornika. Ponadto, zbiornik powinien być umieszczony w odpowiednim miejscu dla połączeń rurowych. Powinien być również podłączony do przewodów uziemiających kotła/ogrzewacza wody.
Niektórzy producenci zalecają podłączenie zbiornika buforowego z dwoma przyłączami. Pozwala to na podłączenie zbiornika do pionu instalacji i umożliwia dopływ strumienia ze źródła ciepła do zbiornika bez naruszania wody w dolnych partiach zbiornika. Ponadto możliwe jest zmniejszenie rozmiaru przyłączy, aby dopasować je do mniejszych rur. Przyłącza te mogą być również stosowane do termometrów i innych studzienek z czujnikami.
Oprócz poprawy zrównoważonego rozwoju systemu centralnego ogrzewania, zbiorniki buforowe mogą zapewnić dodatkową korzyść w postaci magazynowania ciepła. Mogą one zatrzymywać energię cieplną i dostarczać ciepłą wodę do codziennego użytku, celów sanitarnych i ogrzewania.