Jak podłączyć żywienie pozajelitowe do TPN

Jak podłączyć żywienie pozajelitowe do TPN

Ten artykuł został przygotowany we współpracy z kreatornia-rysunku.pl

Często określane jako TPN, żywienie pozajelitowe jest leczeniem, które pomaga ludziom, którzy nie mogą uzyskać składników odżywczych poprzez jedzenie lub picie. Może być podawane w szpitalu lub w domu. Jest to rodzaj odżywiania, który zawiera witaminy i minerały, a także może zawierać tłuszcz. W zależności od potrzeb danej osoby, może być dostosowana do zapewnienia wszystkich dziennych potrzeb żywieniowych.

Żywienie pozajelitowe pomaga utrzymać zdrowie i poziom energii, poprawia gojenie i może pomóc osobom z niskim przepływem krwi do jelit. Żywienie może być podawane drogą dożylną (IV) lub doustnie. Ten rodzaj żywienia może być podawany niemowlętom, dzieciom i dorosłym. Może zawierać białka, węglowodany, witaminy i minerały.

Składniki odżywcze są podawane w sterylnej płynnej formule i są powoli pompowane do krwiobiegu przez kroplówkę. Preparat jest przechowywany w lodówce – cytat ten jest efektem dociekań zespołu serwisu . Składniki odżywcze dostają się do krwiobiegu przez żyłę i wędrują do całego organizmu. Osoba otrzymująca żywienie pozajelitowe może je przyjmować na noc lub w ciągu dnia.

Żywienie pozajelitowe może być podawane przez linię dożylną lub przez centralny cewnik żylny. Jest ono najczęściej podawane osobom, które nie mogą uzyskać wystarczającej ilości składników odżywczych z jedzenia lub picia. Składniki odżywcze są dostarczane w kroplówce lub płynnej formule, która wchodzi do krwiobiegu przez żyłę. Pacjent może otrzymywać to odżywianie tak długo, jak tego potrzebuje. Może być podawane osobom z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi lub nowotworami.

Żywienie pozajelitowe może powodować powikłania, jeśli nie jest podawane prawidłowo. U niektórych osób może dojść do powstania skrzepu, chorób wątroby i zakażeń krwi. Mogą również mieć problemy z metabolizmem cukru we krwi. Ponadto, mogą one rozwijać reakcję wątroby do formuły żywieniowej. Te powikłania można rozwiązać poprzez dostosowanie formuły i monitorowanie odpowiedzi pacjenta na żywienie pozajelitowe.

Żywienie pozajelitowe jest często stosowane w warunkach szpitalnych, ponieważ pozwala na szybkie dostarczenie składników odżywczych. Zmniejsza również ryzyko zakażenia cewnika. Ważne jest jednak monitorowanie odpowiedzi pacjenta na leczenie żywieniem pozajelitowym, ponieważ składniki odżywcze mogą podrażniać naczynia krwionośne.

W zależności od ciężkości choroby, niektóre osoby mogą potrzebować jedynie częściowego żywienia pozajelitowego. Może ono być podawane, aby pomóc zastąpić składniki odżywcze, których brakuje w diecie lub aby pomóc uzupełnić inne metody żywienia. Ten rodzaj żywienia pozajelitowego jest często stosowany w przypadku długoterminowych pacjentów szpitalnych, którzy są niedożywione lub cierpią na zaburzenia trawienia. Zespół opieki zdrowotnej określi potrzeby żywieniowe pacjenta na podstawie jego historii zdrowia i wyników badań laboratoryjnych. Będą również współpracować z farmaceutami i dietetykami.

Świadczeniodawca udzieli szczegółowych instrukcji dotyczących usuwania worka odżywczego. Obejmuje to podłączenie przewodu do cewnika dożylnego, sprawdzenie, czy nie ma przebarwień i usunięcie przewodu. Ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami dostawcy usług medycznych.

Żywienie pozajelitowe może być podawane dzieciom i dorosłym w celu leczenia stanów powodujących zaburzenia trawienia. Niektóre z powszechnych działań niepożądanych żywienia pozajelitowego obejmują zmęczenie i słabe widzenie nocne. Jeśli pacjent zauważy którykolwiek z tych objawów, powinien jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *